The Park is Gone
Dinosaur
Protection Group
 

Extinction Now!

The official opposite of the DPG

Enter

Dinosaur

Protection Group

Report #4

Život si najde cestu

 

Společně je zachráníme

Vzestup a pád Masrani Global

 

Když Simon Masrani zemřel, jeho společnost ztratila více, než jen vůdce. Dinosauři, které tolik miloval, ztratili svého šampióna. Prázdnota, která ve společnosti vznikla po osudovém zřícení vrtulníku, efektivně vytlačila bezpečnost vytvořených zvířat na dno seznamu priorit Masrani Globalu. Těm, kdo argumentují tím, že by se aktivisté měli stáhnout a nechat společnost uklidit si svůj nepořádek, máme nápovědu - chtějí pohřbít minulost. Dokazuje to nenápadné opuštění jejich zvířat. V Masrani Global měli příležitost věci napravit, ale teď je na to už pozdě.

Masrani Global sloužil jako maják. Pomyslná vlajková loď technologické inovace však spíše společnost představovala nejvyšší standardy dokonalosti podnikání. To vše završené striktním etickým kodexem, který implementoval zakladatel Sanjay Masrani a poté jeho syn, Simon. Ale od incidentu v Jurském světě a odchodu milovaného generálního ředitele konglomerát ztratil svou duši. Vyšetřování v korporačních nedbalostech, korupci, a s tím související nekonečná soudní vřava, přivedla manažery do zmatku, snažíc se co nejjednodušeji vyhnout dalšímu fiskálnímu čtvrtletí v červených číslech. Akcionáři se totiž připravují na nejhorší.

Korporátní loď potápějíc se bez svého kapitána je příliš zaneprázdněna valící se vodou, než aby se zabývala otázkami etiky. Během uplynulých dvanácti měsíců jsme byli svědky rezignace šesti členů správní rady. Dva z nich byli nepřímo zodpovědní za pomoc vědeckým divizím společnosti InGen přivést ony fatální nové přírůstky pro park. Zástupci pro styk s veřejností stále netuší, jak reagovat na otázky, co konglomerát zamýšlí dělat s InGen. Zbytek světa mezitím čeká a sleduje, co bude s nestabilní sopkou a obyvateli Isla Nublaru žijícími pod ní. Doufáme, že tito majestátní tvorové jsou pro ně něco víc, než jen „přebytečný majetek.“ Smutnou pravdou však je, že zřejmě nejsou.

Simon Masrani viděl, co si nikdo jiný nedokázal ani představit. Hleděl generace kupředu. Dobrým příkladem byl jeho krok koupit Tatsuo Technologies. Jednu z konkurenčních společností, která se v roce 1997 účastnila aukční války o InGen. Zaměření Tatsuo spočívalo více v technologických aspektech práce InGenu, než v zájmu o zvířata, která InGen klonoval. Ale v roce 2011 se Tatsuo stalo součástí obchodního stromu Masrani Globalu a pustilo se do vývoje Hammond XB-20. Šlo o revoluční kus technologie, schopné dekódovat jakýkoliv genom zaniklého tvora pod jednu hodinu. To vedlo k získání mnoha ocenění pro Tatsuo Technologies a její nové mateřské společnosti Masrani Globalu.

Tento způsob myšlení, spojený s osobním rodinným vztahem s Johnem Hammondem, vedl Masraniho k oznámení plánů převzít Hammondovu vizi a popostrčit ji o krok blíže k otevření plně funkčního zábavního parku na Isla Nublaru. Důvěra členů představenstva pod jeho vedením byla tak velká, že se ani jediný zdroj neodvážil vynést zprávy o „Jurském parku 2.0.“ Oznámení překvapilo celý svět. Nešlo o korporátní reklamu, ale o zosobněnou odvážnost a hmatatelné nadšení.

„Dnes s potěšením oznamuji, že společnost Masrani Global, společně s International Genetic Technologies, jsou v závěrečné fázi příprav vytvoření bezpečného, střeženého a plně funkčního zábavního parku na Isla Nublaru. Každému dítěti a všem dospělým z celého světa představujeme Jurský svět.“ - Generální ředitel Simon Masrani na tiskové konferenci Jurský svět, Kostarika, 2002

Tato slova následovalo odhalení nyní nechvalně známé virální marketingové kampaně - „Jurský svět, Isla Nublar; léto 2004“ - jenž byla k vidění v každé televizi, časopisu, turistickém letáku a na autobusových zastávkách po celém světě.

Simon Masrani strávil roky osobním dohlížením na každý detail plánování a navrhování resortu zábavního parku. Aby rozsáhlým pracím zajistil kvalitu a úspěch, vytvořil svou vlastní stavební společnost. Pro zajištění bezpečnosti rozšířil soukromou žoldáckou společnost, když byl svědkem jejich rychlého odchytu několika pteranodonů, kteří unikli z Isla Sorny v roce 2001. Pro Simona bylo klíčové najít správné lidi, aby se zvířatům dařilo. To bylo nezbytné pro úspěch celého parku. Dinosauři nebyli jen jeho investicí, byli neocenitelnou odpovědností pod jeho péčí.

Masrani nadšeně chtěl pro zvířata v parku to nejlepší. Ctil svůj slib zakladateli InGenu, Johnu Hammondovi, pomáhat jim „žít bezpečně a v míru.“ Ale když se svět dozvěděl o jejich existenci, vynořovali se zprávy o spatření pytláckých plavidel poblíž ostrovů Nublar a Sorna. Masrani se proto urychleně snažil přivést Hammondův ztracený sen k životu.

Operace přemístit přežívající zvířata z Isla Sorny do areálu parku na Isla Nublaru se ukázala být klíčová pro jejich pohodlí i zdraví. Během příprav nového parku byl totiž zaznamenán záhadný a značný pokles dinosauří populace na Isla Sorně. Někteří paleontologové tvrdili, že příčinou byly boje o teritoria. Jiní argumentovali, že katalyzátorem byla nákaza. Někteří vědci dokonce vinili samotné chování zvířat. Nedávná odhalení, spjatá s korupcí se Zákonem ochrany genů některých členů Masrani Global, potvrdila skutečnou příčinu. Vypuštění nelegálně klonovaných zvířat na ostrov v roce 1999 mělo hluboký dopad na tamní ekosystém. Termín „Efekt chaosu,“ vytažen z knihy Dr. Iana Malcolma Bůh stvořil dinosaury, se od té doby stal všeobecně přijímaným pro popis radikálních a nepřirozených změn, k nimž došlo na Isla Sorně.

Bez ohledu na příčinu přijal Masrani v roce 2004 zodpovědnost na sebe. Vynaložil prostředky na neustálou péči a pozornost dinosaurům a s dobrými úmysly přemístil přežívající zvířata na Isla Nublar. Druhý ostrov tak zůstal opuštěný a dodnes je na něj omezený přístup.

Simon se během prvního roku operací na Isla Nublaru postaral o zavedení nového etického standardu usilujícího o vyšší úroveň bezpečnosti a respektování zvířat, než v jakékoliv jiné biologické zoo nebo rezervaci po celém světě. Přesto role řízení společnosti z Fortune 500 rozptýlila jeho soustředění a nestabilní směs nedbalosti a naivity nakonec vedla k jeho záhubě. Jen s troškou drobných incidentů během deseti let provozu zaznělo na společnost mnoho chvály za takovou oddanost svému zakládajícímu slibu. Tajné obchody ale ohrozili park tak, jak nikdo nemohl předvídat a než by si někdo nakonec všiml, že uvnitř probíhají korupce, bylo by již příliš pozdě i pro jejich odvážného generálního ředitele, aby tu loď spravil.

Masrani Global, stojíc stranou, zatímco jejich kdysi tolik cenění dinosauři jsou v ohrožení, nyní představuje pravý opak toho, čeho se jejich poslední generální ředitel snažil dosáhnout. Věříme, že kdyby byl dnes naživu, tohle by se nedělo. A poctou k jeho vizi a dodržením jeho slibu Johnu Hammondovi, nabádáme ty, co jsou odhodláni jednat, aby se k nám přidali. Masrani svou cestu ztratilo.

Těm, co jsou odhodláni vykročit a mluvit za dinosaury - teď je řada na vás.

Napsala
Juliette C.