The Park is Gone
Dinosaur
Protection Group
 

Extinction Now!

The official opposite of the DPG

Enter

Dinosaur

Protection Group

Report #5

Život si najde cestu

 

Společně je zachráníme

Význam paleo-veterinářů

 

V Jurském světě pracoval tým světového formátu teměř 40 veterinářů a 25 vědců, kteří pečovali o zdraví dinosaurů. Větščina z nich se však již vytratila z dohledu. Je životně důežité tuto oblast výzkumu podporovat a opět rozvíjet. Musíme být schopni zajistit dinosaurům ve 21. století pohodlí. DPG doufá, že upozorní na závažná zdravotní rizika, kterým tito nádherní tvorové budou čelit a jak důležitá je podpora vědy a vědců, stojící za jejich péčí.

Přes jejich velikost a impozantní sílu nejsou dinosauři žijící na Isla Nublaru imunní vůči běžným nemocem. Tito tvorové byli přivedeni do moderního světa z úplně jiných podmínek, které zde panovali přibližně 170 milionů let během mezozoického období. Přirozeně, tak drastická změna podmínek přináší s sebou řadu unikátních problémů

Reakce na tyto záležitosti je velkou částí mise DPG. Jakmile budeme schopni dinosaury bezpečně přesunout z Isla Nublaru, jsme rozhodnuti zřídit centrum pro paleo-veterináře. Ti se postarají, aby tito nádherní a křehcí tvorové v novém prostředí nepodléhaly moderním patogenům.

Jak mnozí vědí, samotná existence dinosaurů je výsledek vědců pokořující hranice technologie klonování. Pomocí DNA dalších moderních zvířat zaplnili genetické mezery. Jako vedlejším efektem jejich rozvinutého genetického složení a inkubační fáze životního cyklu, mnoho z dinosaurů stvořených v laboratoři trpí sníženou imunitou. A aby se choroby nerozvinuly, dinosauři vyžadují rozsáhlou péči.

Techniky používané při péči o dinosaury byly zdokonalovány po celou dobu fungování Jurského světa. Stejně jako studie a výzkum, jak nakopnout zvířecí imunitní systém, když opustí bezpečí vejce. Také byly zavedeny efektivní strategie pro léčení dinosaurů, kteří nevyhnutelně onemocněli, či byli zraněni. Potřeby těchto zvířat byly pro malý tým paleo-veterinářů jedinečné a hlavně z velké části neznámé. Byli to opravdoví průkopníci v této nové oblasti zoologického výzkumu.

S různými druhy přicházejí různé potencionální hrozby. Od zánětu kostní dřeně, jenž se objevil v lebečních kostech Parasaurolophů, ke kožní houbové infekci, která postihla záhyby ozdobné límce Dilophosaurů. Každé zvíře mělo celé spektrum onemocnění vyžadující rychlou diagnostiku, odbornou léčbu a aktivní sledování.

Pouze s poznatky vycházející z biologie současných plazů a ptáků a se spousty odborných odhadů, tým (láskyplně přezdívaný „Dino-Docs“) sepsal pravidla, jenž by se mohla stát základem nové éry paleo-vědy.

Na svém vrcholu byl Jurský svět považován za vůdčí příklad ve veterinární praxi pro zoologické zábavní parky po celém světě. Každý dinosaurus na ostrově týdně prošel řadou zdravotních kontrol, které pokryly jak fyzickou, tak duševní pohodu. Výsledky každé kontroly byly digitálně zaznamenávány. Zde v DPG využíváme všech možných zdrojů k shromáždění těchto důležitých zdravotních dat. Prozatím se nám podařilo obnovit informace o řadě běžných onemocnění, jenž dinosaury postihují. (Shrnuto pro přehled na konci článku.)

Nicméně, paleo-veterinární mediciná je o mnoho více, než jen o léčení nemocí. Je o objevech čerpaných z našich dřívějších subjektů. Ty nám naskýtají pohled na budoucnost dinosaurů, naši vlastní a světa, ve kterém žijeme. Bez průkopnického ducha těch, jenž zůstávají v popředí této mizející oblasti výzkumu, bychom v DPG nebyli schopni uskutečnit své poslání záchrany dinosaurů.

A proto se opět obracíme na vás. Tím, že nás podpoříte, pomůžete financovat pátrání po vhodných oblastech k přemístnění. A také po pohotovostních zdravotnických středisek, kde paleo-veterináři budou moci pracovat na zvířatech, která byla roky bez bezpečí a péče, na kterou byla kdysi zvyklá.

Tak se připojte k DPG ještě dnes. Pomozte nám zvýšit povědomí a instituciální podporu těmto nesobeckým jedincům, kteří neůnavně pracují na ochraně našich obřích přátel. Je na čase ukázat světu, že tu jsou všude lidé, co nikdy nevkročili na Isla Nublar, ale uznávají jeho význam pro Zemi jako celek. Udělají vše, co bude v jejich silách, aby podpořili vědu věnovanou záchraně dinosaurů.

Běžný virus rýmy

 

Popis: Virové onemocnění, které postihuje dýchací systém. Je snadno přenosný ve vlhkém ovzduší a blízkým kontaktem. Může se rychle šířit ve stádě. U moderních zvířat většinou nebývá fatální. Nicméně imunitní systém některých dinosaurů se s podobnou hrozbou nikdy nesetkal. Znamená to, že tento nenápadný virus může ohrozit život a měl by se brát vážně.

Prevence a léčba: Momentálně žádná léčba neexistuje, ale počet nachlazení se podařilo snížit, když zvířata žila ve zdravém prostředí s čistým vzduchem. Isla Nublar již tyto požadavky nesplňuje.

Oteklé nohy

 

Popis: Zánět dinosauřích nohou vzniká, když se pořezání nebo odření infikuje a pak se zahojí. Výsledný opuchnutý absces je velmi bolestivý a snižuje celkový rozsah pohybu zvířete. Pach, jenž z otoku vychází, také přitahuje masožravce, kteří hledají snadnou kořist. Tyto záněty se čestěji projevují u býložravých druhů jako Sinoceratops, nebo Pachycephalosaurus

Prevence a léčba: Stejně jako moderní sloni, tak i býložravci jako Triceratops, nebo Brachiosaurus si velmi zakládají na higieně skrze časté koupání. Přístup k velkému zdroji čisté vody je dobrým preventivním opatřením, jelikož umožňuje zvířatům vyčistit jakékoli rány na nohou, kdykoliv se smočí.

Rozedrané dásně

 

Popis: Častější u dravých dinosaurů. Toto onemocnění může nastat z infekce uvnitř dásně. Když si masožravec během lovu zlomí zub, může se zkazit. Bakterie se začnou šířit tlamou a začnou způsobovat rozpad měkkých tkání v čelisti. Dinosaurus se často začně motat a je méně úspěšný při lovu, čímž mu hrozí smrt z vyhladovění.

Prevence a léčba: Dinosauři při ztrátě jednoho, či dvou zubů, do nichž infekci dostanou, běžně přežijí. Je to pro ně ale velmi bolestivý zážitek. Měly by být neustále sledováni s podáváním antibiotik, dokud infekce nepomine.

Otrava hasivkou orličí

 

Popis: Hasivka, druh kapradiny, jenž existuje již více než 55 milionů let, kterou většina dinosaurů požírá, může být při nadměrné konzumaci nebezpečná. Pokud se spořádá příliš mnoho hasivky, může dojít k otravě, což vede k nedostatku thiaminu. To způsobí zpomalené reakce a sekundární infekce.

Prevence a léčba: Nejlepší způsob, jak se tomuto problému vyhnout, je odstranit kapradiny z jejich působiště a nahradit je bezpečnější alternativou.

Měchovci

 

Popis: Měchovci jsou typem střevního parazita ze skupiny hlístic. Počet červů typicky určuje symptomy začínající infekce. Symptomy mohou dále zahrnovat také vyrážky, břišní potíže a průjem. Infekce se může šířit kontaminovaným trusem nebo ve zdroji krmiva.

Prevence a léčba: Hygiena prostředí je nejúčinnějším preventivním opatřením proti měchovcům. Je-li ve skupině zvířat detekován jediný případ tohoto parazita, musí být ošetřeni všichni členové. Po očistě zvířat musí být jejich působiště ošetřeno tak, aby se infekce neopakovala.

Klíšťata

 

Popis: Vzhledem k vysoké trávě a hustému podrostu, který pokrývá většinu ostrova, se klíšťata pro dinosaury stanou běžným a nepříjemným problémem. I když nemusejí být sama o sobě nebezpečná, mohou být zdrojem dalších chorob přenášených krví. Nekteré vzácné druhy klíšťat mohou také způsobit výžné komplikace, včetně paralýzy.

Prevence a léčba: Důkladná kontrola všech zachráněných dinosaurů. Ekoligické postřiky proti klíšťatům.

Vzteklina

 

Popis: Přenosná zkrze kontaminované maso, nebo jiná nakažená zvířata, je vzteklina zabijákem, kterému musí být za každou cenu zabráněno. Ačkoli neexistuje žádný záznam o výskytu ohniska, možnost nákazy, jenž by přeskočila na dinosaury, by byla naprosto zničující. Vzhledem k tomu, co zbylo už z tak zmenšující se populace. Nemoc tak prudká, jako je vzteklina, by mohla způsobit vyhynutí jednou provždy.

Prevence a léčba: Přemístění do nové oblasti (jakmile bude nalezena).

Zia Rodriguezová
Paleo-veterinářka