The Park is Gone
Dinosaur
Protection Group
 

Extinction Now!

The official opposite of the DPG

Enter

 
Ian Malcolm

Jeff Goldblum

Matematik & teoretik chaosu

Pokud hledáte někoho, kdo by reprezentoval hlas rozumu v přímém jednání, byl jím Ian Malcolm. Jeden z návštěvníků padlého Jurského parku, účastník expedice na Isla Sornu a incidentu v San Diegu a autor knihy "Bůh stvořil dinosaury," kterou sepsal na základě svých bohatých zkušeností. Proto je Ian pozván kongresovou komisí, aby před výborem přednesl své názory a návrhy v otázce posledních dinosaurů na Isla Nublaru. Zaslouží si stejnou ochranu jako jiné druhy, nebo bychom je měli nechat napospas explodující sopce?

Datum Narození: 22. října 1952

Místo Narození: Pittsburgh, Pennsylvania, USA

Výška: 194 cm

Sympatický, 194 cm vysoký hráč na klavír a milovník jazzu dodnes vystupuje v kapele. Narodil se v Pittsburghu do židovské rodiny, otci Haroldovi Goldblumovi (lékař) a matce Shirley Temeles (moderátorka v radiu). Má sestru Pamelu a staršího bratra Leeho. Další bratr, Rick, zemřel ve 23 letech. Jeho prarodiče pocházeli z Běloruska a Polska.

V 17 letech se odstěhoval do New Yorku, aby studoval herectví. Od mládí hrával na Broadwayi a jiných divadlech. V Hollywoodu se stal expertem na roztržité vědce ze sci-fi. Začalo to Sethem Brundleom z hororového remaku Davida Cronenberga MOUCHA (s hereckou kolegyní Geenou Davis byl ženatý v letech 1987-1991), pokračovalo ikonickou rolí experta na teorii chaosu Ianem Malcolmem v JURSKÉM PARKU a televizním technikem Davidem Levinsonem v Emmerichově DNU NEZÁVISLOSTI. Roli Malcoma si zopakoval ve ZTRACENÉM SVĚTĚ. Jeho záliba v sci-fi záležitostech je patrná již z konce 70. let - INVAZE ZLODĚJŮ TĚL, jakousi výjimkou je temný trikový thriller SKRÝŠ o mysli propojené se sériovým vrahem.

Že se dobře cítí i v nevelkých produkcích (na straně Zla v brosnanovke PŘÁNÍ ZABÍT), dokázal už svou první rolí - záporák v PŘÁNÍ SMRTI, nebo dramatu Lawrence Kasdana VELKÉ ROZČAROVÁNÍ o spolužácích, kteří se jako dospělí setkají na pohřbu kamaráda. Opět Kasdanovým nadějně obsazeným westernem SILVERADO nebo MISTER FROST, který to, že má na zahradě zakopané lidské mrtvoly, přiznal policii s mrazivou samozřejmostí. Jen občas má silné komerční období, jinak se pohybuje v kruhu vedlejších roliček (kamarád Hugha Granta v remaku DVA V TOM, komedie s Eddiem Murphym GURU). Mihl se v seriálu PŘÁTELÉ, hrál v rodinném snímku JAKO KOČKY A PSI.

Krátký film LITTLE SURPRISE, který režíroval roce 1995, byl nominován na Oscara. V současné době je ženatý potřetí, s tanečnicí a hadí ženou Emiliií Livingston. Pár má dvě děti. Vyučuje herectví v L.A.

V roce 2016 se vrátil k roli Davida Levinsona v bohužel ne příliš úspěšném DNU NEZÁVISLOSTI: NOVÝ ÚTOK. Další rok se opět sešel ve snímku THOR: RAGNAROK se Samem Neillem. Rok nato se vrátil pro změnu slavný Ian Malcolm v JURSKÉM SVĚTĚ: FALLEN KINGDOM.