The Park is Gone
Dinosaur
Protection Group
 

Extinction Now!

The official opposite of the DPG

Enter

Režie

Námět

Scénář

Výprava

Kamera

Střih

Hudba

Odborná Spolupráce

Produkce

 
J.A. Bayona

Režie

Datum Narození: 09. Května 1975

Místo Narození: Barcelona, Cataluna, Španělsko

Výška: 157 cm

Juan Antonio Bayona se narodil 9. května 1975 v Barceloně, ve Španělsku. Studoval na Katalánské škole filmové a audiovizuální kultury. Tento mladý španělský režisér začal svou kariéru u televizních reklam a režírováním hudebních klipů pro kapely jako OBK, Camela, nebo Ella baila sola. Režíroval také několik krátkometrážních filmů. Za zmínku stojí hned jeho první „kraťas“ MIS VACACIONES (1999). Tento snímek se stal vítězem mezi krátkometrážními filmy na dvou španělských filmových festivalech.

V roce 2007 se představil Bayona světu svůj celovečerní filmový debut SIROTČINEC, vizuálně velice působivý mysteriózní horor. Film si vedl velice dobře i u filmových kritiků a na festivalech, nejen ve Španělsku, nasbíral mnoho nominací, z nichž tři desítky proměnil ve vítězství. Další režisérův snímek, NIC NÁS NEROZDĚLÍ, měl premiéru v roce 2012. Katastrofický příběh podle skutečné události se v té době se stal nevýdělečnějším snímkem ve Španělsku a nejúspěšnějším španělským filmem. Byl také řádně oceněn. Dalším významným úspěchem byl film VOLÁNÍ NETVORA (2016), který Bayona natočil podle knižní předlohy od Patricka Nesse.

Juanovi byla nabídnuta režie JURSKÉHO SVĚTA (2015), ale kvůli nedokončenému scénáři a rychle se blížícímu datu vydání odmítl. Vyšlo to až o tři roky později s pokračováním JURSKÝ SVĚT: FALLEN KINGDOM (2018), kvůli němuž musel odmítnout Brada Pitta, který mu nabídl režii WORLD WAR Z 2. Nyní Bayona pracuje na režii seriálu PÁN PRSTENŮ. Od roku 2016 je členem „Akademie filmových umění a věd“ (AMPAS).