The Park is Gone
Dinosaur
Protection Group
 

Extinction Now!

The official opposite of the DPG

Enter

Režie

Námět

Scénář

Výprava

Kamera

Střih

Hudba

Odborná Spolupráce

Produkce

 
Jack Horner

Odborná Spolupráce

Datum Narození: 15. Června 1946

Místo Narození: Shelby, Montana, USA

Výška: ?

Americký paleontolog John „Jack“ R. Horner, narozen 15. června 1946, pochází ze Shelby v Montaně. Studoval na tamní universitě. Od 15. ledna 2012 je ženatý s Vanessa Shiann Weaver.

Stal se známým především objevem kachnozobého dinosaura rodu maiasaura a hnízdních kolonií těchto tvorů, čímž dokázal jejich péči o potomstvo. Šlo o jeden z nejdůležitějších objevů pro pochopení etologie neptačích dinosaurů.

Dlouhodobě pracuje v Montaně jako kurátor paleontologických sbírek Museum of the Rockies. Objevil množství fosilních pozůstatků dinosaurů z období svrchní křídy, včetně rodů tyrannosaurus, triceratops, torosaurus, orodromeus, anatotitan, maiasaura, einiosaurus a mnohé další. Od roku 1993 se podílí i na paleobiologickém výzkumu s cílem získat dinosauří proteiny z morku kosti tyranosaura a jiných dinosaurů. V roce 2007 se to údajně povedlo paleobioložce Mary Higby Schweitzerové z Univerzity v Severní Karolíně.

Horner je autorem mnoha populárně naučných knih, zejména s tematikou vykopávek dinosaurů. Mezi nejznámější patří jeho titul The Complete T. rex (Kompletní T. rex) z roku 1993, který napsal spolu s autorem vědeckých statí a popularizátorem paleontologie Donem Lessemem. Kniha pojednává o vykopávkách exempláře tyranosaura známého jako „Wankelův Rex,“ objeveného v Montaně roku 1988. Nejnovější knihou, na které se podílel je druhé aktualizované vydání Dinosaurs - The Grand Tour (2019).

Jack se podílel na zatím každém díle série JURSKÝCH PARKŮ (1993-2021) jako odborný konzultant paleontologie. Se Stevenem Spielbergem spolupracoval i na seriálu TERRA NOVA (2011), kde měl stejnou úlohu. V JURSKÉM SVĚTĚ (2015) se objevuje v malé kameo roli u výběhu velociraptorů. Právě Jack Horner byl Crichtonovou inspirací pro postavu Alana Granta. V knize je na Hornera mnoho narážek. Horner k tomu prohlásil: „Sam Neill hraje Alana Granta. A Alan Grant mám být… já.“