The Park is Gone
Dinosaur
Protection Group
 

Extinction Now!

The official opposite of the DPG

Enter

 
Brachiosaurus

Altithorax

Brachiosaurus je pro veřejnost jedním z nejznámějších dinosaurů, a to hlavně díky své masivní velikosti. Ta je jeho hlavní obranou. Jen hladovějící nebo zoufalý masožravec by napadl tak obrovskou horu svalů. Dosáhnout rozměrů dospělce ale trvá nejméně deset let. Spásají vrcholky vysokých stromů a denně musí spořádat až několik set kilogramů rostlinné potravy.

Species

B. Brancai

Species

B. Nougaredi

Taxonomic rank / Classification

Clade

Dinosauria

Order

Saurischia

Suborder

Sauropoda

Family

Brachiosauridae

Subfamily

Brachiosaurinae

Genus

Brachiosaurus

Species

B. Altithorax

D.A.R.V.I.S. - Dinosaur Anatomy Research Viewing System

Index Agresivity - Nízká

Délka

26

metrů

Výška

13

metrů

Hmotnost

56

tun

 

Potrava

Býložravec

Kapradiny, Kehličnany

Postoj

Čtyřnožec

Výskyt

Afrika, Evropa,
Severní Amerika

Éra

Pozdní Jura

Před 154 - 150 Mil. let

Sociologie

Žijí
ve stádech

Význam jména: "Ramenatý ještěr"

Anatomické Zajímavosti

Brachiosaurus vážil to tolik jako 12 dospělých slonů. Obří rozměry mu byly dostatečnou ochranou před útoky případných nepřátel.

Je možné, že brachiosauři využívali svých dlouhých a pružných krků i při vzájemných obřadních soubojích o postavení ve stádu nebo o samice, podobně jako sami žiraf.

Není vyloučeno, že brachiosaurus používal svůj ocas jako obrovský bič, kterým se bránil útočícím predátorům.

Brachiosaurus pravděpodobně žil ve stádech čítajících kolem 20 zvířat.

V době, kdy brachiosaurus žil, bylo podnebí teplé a vlhké, ideální pro růst rostlin, takže nejen on, ale i další obrovští sauropodi měli zajištěn dostatek potravy.

Podle vědců se mohl brachiosaurus dožívat až 100 let.

Brachiosaurus dostal jméno „ramenatý ještěr“ podle dlouhých předních končetin. Horní pažní kost je dlouhá přes 1.8 metru.

Srdce brachiosaura mohlo vážit až kolem 1,6 tuny. Jen tak zřejmě dokázalo vypumpovat krev k hlavě do výšky kolem 12 metrů nad zemí.

Nepochybně existovali ještě větší dinosauři, než byl brachiosaurus - například ultrasaurus, z něhož se ale dosud našla jen jediná kost. Podle ní se délka tohoto sauropoda odhaduje na 27 m.

Skeleton

Environment

Kinematografické Zajímavosti

V knižní předloze sehrál roli brachiosaurua apatosaurus. Apatosaura jsme se ale nakonec přece jen dočkali v Jurském světě.

Při psaní scénáře Jurského parku si David Koepp spletl brachiosaura s brontosaurem. Tvůrci tuto chybu záměrně přenesli do filmu, když Tim chybně identifikuje brachiosaura jako brontosaura.

Velkou inspirací pro tvůrce u brachiosaurů byli sloni a žirafy.

Brachiosauři Isla Nublaru jsou hnědošedě zbarvení a samci mají tyrkysový vrcholek hlavy. Na Isla Sorně mají brachiosauři zbarvení mapované v odstínech zelené a samci se odlišují červeným vrcholkem hlavy.

Režisér J. A. Bayona potvrdil, že brachiosaurus, kterého vidíme na molu při odplutí lodi Arcadia, je totožný jedinec, kterého jsme viděli jako prvního dinosaura v Jurském parku, jak okusuje stromy. V Jurském parku nás tedy na ostrově přivítal a ve Fallen Kingdom jsme se s ním, posledním dinosaurem, kterého na Nublaru vidíme, rozloučili a to i s ostrovem.

Ve této scéně najdeme ještě další dva odkazy. Naoranžovělé světlo ozařuje pózujícího brachiosaura podobně, jako by byl zalitý v jantaru. Pulzování světla v rytmu tlukotu srdce pak odkazuje na srdce E.T.ho.

Ač to ve Fallen Kingodm není zřejmé, režisér J. A. Bayona potvrdil, že mimo obrazovku byli lodí Arcadia zachráněni a odvezeni minimálně dva brachiosauři. Jeden je prodán a další uniká do volné přírody, přičemž nadzvedne Millsovo vůz.