The Park is Gone
Dinosaur
Protection Group
 

Extinction Now!

The official opposite of the DPG

Enter

 
Sinoceratops

Zhuchengensis

Sinoceratops se proslavil jako první popsaný ceratopsid nalezený mimo Severní Ameriku. Na tomto mohutném býložravci je nejvýraznější jeho relativně velká hlava. Jako u všech ceratopsidů je specifická. Zdobí ji jeden zahnutý roh na čenichu, nad očima ale nemá žádné. Zato má na svém límci seskupení růžků zahnutých směrem vpřed, připomínající kuriózní korunku.

Otehr Species

Neznámé

Taxonomic rank / Classification

Clade

Dinosauria

Order

Ornithischia

Suborder

Ceratopsia

Family

Ceratopsidae

Subfamily

Centrosaurinae

Genus

Sinoceratops

Species

S. Zhuchengensis

D.A.R.V.I.S. - Dinosaur Anatomy Research Viewing System

Index Agresivity - Nízká

Délka

6

metrů

Výška

2

metry

Hmotnost

2.5

tuny

 

Potrava

Býložravec

Nízká vegetace

Postoj

Čtyřnožec

Výskyt

Asie,
Čína

Éra

Pozdní Křída

Před 72 - 66 Mil. let

Sociologie

Žijí
ve Stádech

Význam jména: "Čínská rohatá tvář"

Anatomické Zajímavosti

Zkameněliny sinoceratopse byly objeveny v sedimentech souvrství Sin-ke-čuang (Čínská provincie Šan-tung) roku 2008. Byl to významný nález. Jednalo se o prvního známého ceratopsida Asie.

Popsán a pojmenován byl o dva roky později paleontologem Su Singem a jeho týmem.

Velikost rohu sinoceratopse činí něco přes 30 cm a sloužil především jako bodná zbraň. Ta se rozhodně uplatnila, jelikož se sinoceratopsové jistě často ocitali na jídelníčku čínského ekvivalentu tyrannosaura - zhuchengtyrannuse.

Celá hlava i s límcem měří kolem 1,8 m. Bohatě zdobený límec byl jistě pestře zbarven a sloužil k upoutání pozornosti druhu nebo naopak k zastrašení soka. Chránil také zranitelný krk před čelistmi dravců.

Dosud nebyli v Asii objeveni žádní jiní příbuzní sinoceratopse. Ti se ale nachází spíše v Severní Americe. Domníváme se proto, že předci sinoceratopsů přešli z Ameriky do Asie přes pevninskou šíji Beringii.

Skeleton

Environment

Kinematografické Zajímavosti

Od začátku produkce se počítalo s použitím jedince pachyrhinosaura s jedním protrženým oknem límce. To bylo až nápadně podobné Pachymu - hlavnímu protagonistovi snímku Putování s dinosaury (2013). Je možné, že z těchto důvodu byl na poslední chvíli změněn na sinoceratopse, který zraněný límec nemá a díry v něm jsou pro jeho druh biologicky vrozené.

Scéna, ve které sinoceratops olíznutím vzbudí omráčeného Owena je inspirovaná situací z románové předlohy Ztraceného světa, kde stegosaurus stejně olízne Sarah Hardingovou. Šlo o náhodu nebo zvíře tak jednalo ve snaze Owena zachránit..?

Nezisková organizace WildAid spolupracovala s tvůrci Jurské série a představitelkou Claire - Bryce Dallas Howard na vytvoření kampaně na ochranu nosorožců v Asii a Africe prostřednictvím klipu se sinoceratopsem, který režíroval Colin Trevorrow.