Alan Grant

Sam Neill

Paleontolog & průkopník v oboru

Světově známý paleontolog, doktor Alan Grant, je zastáncem odvážných novodobých teorií v oblasti výzkumu dinosaurů a paleontologie vůbec. Ty prezentuje čtenářům ve své knize "Dinosauří detektivové." Potrpí si na tradice v oboru a nedá dopustit na svůj oblíbený klobouk. V oblibě nemá počítače a hlavně nesnáší děti. Jako konzultant, jehož slovo má pro veřejnost váhu, je osobně pozván Johnem Hammondem na prohlídku a posouzení revolučního zábavního parku, který zákazníkům slibuje nezapomenutelné dobrodružství.

Datum Narození: 14. září 1947

Místo Narození: Omagh, Severní Irsko, Velká Británie

Výška: 182 cm

Jeho otec sloužil jako důstojník v britské armádě. Když Samovi bylo osm let, rodina se přestěhovala ze Severního Irska zpátky na Nový Zéland, odkud rodiče pocházeli. 1971 vystudoval anglickou literaturu na Canterbury University v Christchurchu, kde se začal věnovat amatérskému divadlu. Připojil se k zájezdovému divadelnímu souboru, v jehož inscenaci Hamleta hrál titulní part dánského kralevice.

Během 70. let pracoval jako filmový střihač a režisér pro New Zeland National Unit ve Wellingtonu, kde natočil řadu krátkých hraných a dokumentárních filmů. Poté, co na sklonku 70. let odešel do Austrálie, zahájil profesionální hereckou kariéru v televizi a filmu. Začínal oceňovanými snímky jako MOJE SKVĚLÁ KARIÉRA (1979) A POSEDLOST (1981). Poté přišli veřejně známější ÚPLNÉ BEZVĚTŘÍ (1989) nebo HON NA PONORKU (1990). Působivý výkon, jímž opět prokázal své herecké kvality, podal v postavě zhrzeného farmáře Stewarta, v melodramatu PIANO. Hvězdu mezinárodního formátu z něho učinila teprve hlavní role paleontologa Alana Granta, v dobrodružné klasice Stevena Spielberga JURSKÝ PARK a v pokračování JURSKÝ PARK III. Mezi další známější snímky patří např. HORIZONT UDÁLOSTI (1997), THE HUNTER (2011), PLÁN ÚTĚKU (2013) se Sylvesterem Stallone, Arnoldem Schwarzeneggerem a Jamesem Caviezelem, svérázná komedie HON NA PAČLOVĚKY (2016), THOR: RAGNAROG (2017), kde se objevil i jeho kolega z Parku - Jeff Goldblum a CIZINEC VE VLAKU (2018).

Často hraje v TV, kde vedle příležitostného hostování vytvořil i titulní postavu v minisérii REILLY: ACE OF SPIES (nominace na Zlatý glóbus) a anglického majora Leggatta ve válečném snímku podle skutečných událostí ONE AGAINST THE WIND (nominace na Zlatý glóbus). Zaujal titulní postavou mytologického čaroděje ve výpravném TV snímku MERLIN (nominace na cenu Emmy a na Zlatý glóbus). Znát ho můžete také z třídílného mysteriózního snímku ZÁHADA BERMUDSKÉHO TROJÚHELNÍKU nebo, po 13 dílech bohužel zrušeném mysteriózním seriálu ALCATRAZ.

Za své herecké dílo byl vyznamenán Řádem britského impéria (O.B.E.; 1993). Jednou z jeho manželek byla britská herečka Lisa Harrowová (80. léta), se kterou má syna Tima. Od 1989 je ženatý s japonskou maskérkou Noriko Watanebeovou, s níž má dceru Elenu.