Henry Wu

Bradley Darryl Wong

Vrchní genetik Jurského Parku

Biolog, průkopník genetického inženýrství a šéf laboratoří Jurského parku, Doktor Henry Wu je společně se svým týmem nedílnou součástí projektu. Podařilo se jim s pomocí Hammondovy posedlosti a hlavně financování nemožné… Přivést hlavní atrakce parku – dinosaury, zpět k životu. S Hammondem sdílí nadšení pro výzkum, postrádá však jeho etické hranice.

Datum Narození: 24. října 1960

Místo Narození: San Francisco, California, USA

Výška: 164 cm

Celým jménem Bradley Darryl Wong je americký herec čínského původu. Narodil se 24. října v San Franciscu, kde také vyrůstal. V mládí se velmi intenzivně zajímal o hudbu. Nakonec se však po domluvě s rodinou rozhodl pro studium herectví. Svou inspiraci našel v biblických příbězích a muzikálech. Úspěšně absolvoval Lincolnskou střední školu a posléze také státní univerzitu v San Franciscu.

Po maturitě se přestěhoval na Manhattan, kde působil v několika menších divadlech. Ještě před jeho slavným debutem na Broadwayi si zkrátil svá křestní jména na B.D. Jeho první role ve hře M. Butterfly je dodnes považována za jednu z nejpůsobivějších divadelních premiér v historii. Právě tento výkon mu mimo několika ocenění zajistil první filmové role. Z dalších divadelních her, ve kterých účinkoval, stojí za zmínku například You're a Good Man, Charlie Brown nebo Pacific Overtures.

Počátek jeho aktivní filmové kariéry se datuje do roku 1983. Do povědomí diváků se však dostal až o deset let později, když ztvárnil roli genetického vědce ve Spielbergově trháku JURSKÝ PARK. Následovala řada filmových a seriálových rolí. K nejznámějším patří z roku 1996 BOEING 747 V OHROŽENÍ a z následujícího roku SEDM LET V TIBETU.

Kromě řady filmů jsme ho mohli vidět i v několika televizních seriálech. Zahrál si člena týmu FBI v LAW AND ORDER a vězeňského kněze v seriálu OZ. Jako host účinkoval také v THE X FILES nebo SESAME STREET. Nejnověji jsme ho mohli vidět v roli Huga Strange s komiksovém Batmanovkém seriálu GOTHAM.

Wong během roku 1988 začal jejich dlouhodobý vztah s agentem Richie Jacksonem. V roce 2000 se jejich náhradní matce narodily dvojčata - Boaz Dov a Jackson Foo. Boaz však po devadesáti minutách zemřel. V reakci na jejich rodičovství, napsal v roce 2003 knihu. O rok později se s Richiem rozešli. I přes některou kritiku a problémy dnes spokojeně žije se svým synem a dál se věnuje filmové a televizní tvorbě. K roli genetického inženýra, kterého nic nezastaví se vrátil již ve dvou pokračováních JURSKÉHO PARKU.