Ian Malcolm

Jeff Goldblum

Matematik & teoretik chaosu

Výstřední matematik zaměřující se na odvětví teorie chaosu, doktor Ian Malcolm má na vše svůj vždy dobře opodstatněný názor, který se bez okolků nezdráhá sdělit ostatním. Vyznačuje se sarkasmem a výrazným smyslem pro humor. Má tři děti a je již několikrát rozveden. Také je pozván do Jurského Parku, aby posvětil jeho otevření pro veřejnost a upozornil na možná bezpečnostní rizika. Dr. Iana Malcolma si ale vybral právník Donald Gennaron.

Datum Narození: 22. října 1952

Místo Narození: Pittsburgh, Pennsylvania, USA

Výška: 194 cm

Sympatický, 194 cm vysoký hráč na klavír a milovník jazzu dodnes vystupuje v kapele. Narodil se v Pittsburghu do židovské rodiny, otci Haroldovi Goldblumovi (lékař) a matce Shirley Temeles (moderátorka v radiu). Má sestru Pamelu a staršího bratra Leeho. Další bratr, Rick, zemřel ve 23 letech. Jeho prarodiče pocházeli z Běloruska a Polska.

V 17 letech se odstěhoval do New Yorku, aby studoval herectví. Od mládí hrával na Broadwayi a jiných divadlech. V Hollywoodu se stal expertem na roztržité vědce ze sci-fi. Začalo to Sethem Brundleom z hororového remaku Davida Cronenberga MOUCHA (s hereckou kolegyní Geenou Davis byl ženatý v letech 1987-1991), pokračovalo ikonickou rolí experta na teorii chaosu Ianem Malcolmem v JURSKÉM PARKU a televizním technikem Davidem Levinsonem v Emmerichově DNU NEZÁVISLOSTI. Roli Malcoma si zopakoval ve ZTRACENÉM SVĚTĚ. Jeho záliba v sci-fi záležitostech je patrná již z konce 70. let - INVAZE ZLODĚJŮ TĚL, jakousi výjimkou je temný trikový thriller SKRÝŠ o mysli propojené se sériovým vrahem.

Že se dobře cítí i v nevelkých produkcích (na straně Zla v brosnanovke PŘÁNÍ ZABÍT), dokázal už svou první rolí - záporák v PŘÁNÍ SMRTI, nebo dramatu Lawrence Kasdana VELKÉ ROZČAROVÁNÍ o spolužácích, kteří se jako dospělí setkají na pohřbu kamaráda. Opět Kasdanovým nadějně obsazeným westernem SILVERADO nebo MISTER FROST, který to, že má na zahradě zakopané lidské mrtvoly, přiznal policii s mrazivou samozřejmostí. Jen občas má silné komerční období, jinak se pohybuje v kruhu vedlejších roliček (kamarád Hugha Granta v remaku DVA V TOM, komedie s Eddiem Murphym GURU). Mihl se v seriálu PŘÁTELÉ, hrál v rodinném snímku JAKO KOČKY A PSI.

Krátký film LITTLE SURPRISE, který režíroval roce 1995, byl nominován na Oscara. V současné době je ženatý potřetí, s tanečnicí a hadí ženou Emiliií Livingston. Pár má dvě děti. Vyučuje herectví v L.A.

V roce 2016 se vrátil k roli Davida Levinsona v bohužel ne příliš úspěšném DNU NEZÁVISLOSTI: NOVÝ ÚTOK. Další rok se opět sešel ve snímku THOR: RAGNAROK se Samem Neillem. Rok nato se vrátil pro změnu slavný Ian Malcolm v JURSKÉM SVĚTĚ: FALLEN KINGDOM.