John Hammond

Richard Attenborough

Zakladatel Jurského parku & ředitel InGenu

Vizionářský miliardář a kapitalista, John Hammond, původem ze Skotska, je zakladatelem a výkonným ředitelem společnosti InGen. Jeho dávný sen o vytvoření nevšedního zábavního parku se stává skutečností. Na budování Jurského parku, nešetří. Žije tím. Jako nostalgickou upomínku má procházkovou hůl s komárem v jantaru. To poslední, co zbývá je už pouze odborné posouzení a tak do parku přizve nezaujaté vědce z různých oborů i dvě svá nadšená vnoučata. Problémy ale na sebe nenechají dlouho čekat.

Datum Narození: 29. srpna 1929

Místo Narození: Cambridge, Anglie, Velká Británie

Datum Úmrtí: 24. srpna 2014

Místo Úmrtí: Londýn, Anglie, Velká Británie

Výška: 170 cm

Richard Attenborough pochází z Cambridge v Anglii. Je uznávaným světovým hercem, producentem a řežisérem. Jeho otec byl rektor na Liecester University College. V sedmnácti získal stipendium na prestižní londýnské Royal Academy of Dramatic Art. V roce 1941 debutoval během studií ve hře ACH, TA LÉTA BLÁZNIVÁ. O rok později dostal příležitost si zahrát ve válečném dramatu MOŘE, NÁŠ OSUD. Od roku 1943 po další tři léta sloužil u filmové jednotky u Královského letectva. Po ukončení služby se vrátil k herectví. Byl obsazen do původní londýnské inscenace detektivky od Aghaty Christie PAST NA MYŠI (1953). V 50. letech hrál mnoho menších rolí hlavně válečných pilotů. V polovině 50. let a 60. let získal velkou popularitu díky filmu LIGA GENTLEMANŮ (1959). V tomto snímku si zahrál poručíka Lexu, který organizuje vyloupení banky.

Získal mnoho prestižních ocenění např. za roli Billyho Savagea, který je manželem hrdinky v dramatu SEANCE ZA DEŠTIVÉHO ODPOLEDNE (1964). Ve stejném roce za tuto roli získal cenu BAFTA. Další cenou byl Felix (1988), za zásluhy pro britskou kinematografii mu byl udělen Řád britského impéria (1967) a o devět let později byl povýšen do šlechtického stavu a jmenován lordem. Laureátem Zlatého glóbu 1966 se stal díky dramatu THE SAND PEBBLES (1966). I o rok později získal Zlatý glóbus za roli ředitele cirkusu Alberta Blossoma ve filmu PAN DOKTOR A JEHO ZVÍŘÁTKA. V roce 1959 se spolčil s hercem a režisérem Bryanem Forbesem a tentýž rok si založili společnost Beaver Films. V roce 1970 byl jmenován předsedou Royal Academy of Dramatic Art, a o rok později se stal viceprezidentem Britské filmové akademie.

Jeho životním počinem se stal historický životopisný dokument GHÁNDÍ (1982). Tento úspěšný film byl oceněn osmi Oscary za nejlepší film, režii, kameru, mužský herecký výkon v hlavní roli, střih, původní scénář, výpravu a kostýmy. Po dlouhé době jsme ho mohli vidět jako herce až v roce 1993 v celovečerním dobrodružném filmu Stevena Spielberga JURSKÝ PARK. Zde si zahrál vizionářského Johna Hammonda. K roli se ještě vrátil v pokračování ZTRACENÝ SVĚT (1997). Zahrál si i ve filmu KRÁLOVNA ALŽBĚTA (1998) nebo ve fantasy snímku JACK A STONEK FAZOLE (2001).

V roce 1944 se oženil s herečkou Sheilou Simovou. Syn Michael je divadelní režisér. Má dva mladší bratry - Johna a Davida. David Attenborough je uznávaný přírodovědec, který zdůrazňuje důležitost výchovných dokumentů a přírodovědeckých seriálů. Richard zemřel v Londýně 24. srpna 2014, ve věku 90 let.