Nasicornis

Ceratosaurus je středně velký teropodní dinosaurus. Jeho hlava je zdobena neobvykle umístěnými výrůstky nad očima a rohem na čenichu ve tvaru čepele, který je pokryt rohovinou a od něhož je odvozeno jeho jméno. Dalším neobvyklým rysem je zakrnělý pancíř na hřbetě podél páteře, tvořen úzkými kostěnými destičkami. Čelisti jsou zřejmě jako u hadů roztažitelné.

Species

C. Dentisulcatus

Taxonomic rank

Clade

Dinosauria

Order

Saurischia

Suborder

Theropoda

Family

Ceratosauridae

Subfamily

Ceratosaurinae

Genus

Ceratosaurus

Species

C. Nasicornis

D.A.R.V.I.S. - Dinosaur Anatomy Research Viewing System

Index Agresivity - Vysoká

Délka

7

metrů

Výška

3

metry

Hmotnost

1

tuna

 

Potrava

Masožravec

Kořist, Mršiny

Postoj

Dvounožec

Výskyt

Jižní Afrika,
Severní Amerika

Éra

Pozdní Jura

Před 153 - 148 Mil. let

Sociologie

Žijí
Společensky

Význam jména: "Rohatý ještěr"

Anatomické Zajímavosti

Na předních končetinách má ceratosaurus čtyři prsty. To značí, že na rozdíl od např. allosaura, který měl prsty tři, byl více primitivním.

Roh ceratosaura měl zřejmě jenom okrasnou funkci. Samcům mohl pomáhat přitahovat pozornost samic a zastrašovat soky.

Na hřbetě měl ceratosaurus řadu kostěných destiček uspořádanou kolem páteře. Podle některých vědců sloužily k termoregulaci.

Ceratosaurus má dva druhy zubů. Horní jsou dlouhé až 15 cm a velmi ostré. Spodní zuby jsou kratší a silnější. Spodní zarazil do kořisti a horní z ní odřízly velký kus masa.

Ceratosaurus zřejmě lovil tak, že k oběti přiběhl, vyrval z ní co největší kus masa a zase rychle odběhl. To opakoval dokud kořist nevykrvácela. Nebyl totiž moc dobře stavěn ke kontaktnímu boji.

První zkameněliny ceratosaura byly objeveny roku 1884 při vykopávkách v Coloradu. Našla se jedna téměř kompletní kostra a zbytky několika dalších. Nálezy prozkoumal, popsal a ceratosaura pojmenoval Othniel Charles Marsh, největší expert přes dinosaury své doby.

Ceratosaurus byl donedávna pokládán za samotáře. Některé zachovalé zbytky stop to však zpochybňují. Kdyby ceratosauři lovili ve skupině, dokázali by skolit kořist mnohem větší, než byli sami.

Skeleton

Environment

Kinematografické Zajímavosti

Ve scénáři Jurského parku III sehrál roli ceratosaura carnotaurus. Tvůrci se však nakonec rozhodli pro ceratosaura a carnotaura tak můžeme vidět až ve Fallen Kingdom.

Jako výchozí model pro ceratosaura použili animátoři tyranosaura.