Spinosaurus

Aegyptiacus

Spinosaurus je největším známým teropodem a pozemním masožravcem, který kdy existoval. Své jméno dostal díky charakteristickým výběžkům na hřbetě, mezi nimiž napjatá kůže tvoří plachtu. Ta slouží k regulaci teploty samotného zvířete. Ve srovnání s jinými teropody má, podobně jako gaviál, protáhlou čelist. Zdá se být adaptovaný pro život i lov ve vodě i na souši.

Other Species

Neznámé

Taxonomic rank

Clade

Dinosauria

Order

Saurischia

Suborder

Theropoda

Family

Spinosauridae

Subfamily

Spinosaurinae

Genus

Spinosaurus

Species

S. Aegyptiacus

D.A.R.V.I.S. - Dinosaur Anatomy Research Viewing System

Index Agresivity - Velmi Vysoká

Délka

18

metrů

Výška

7

metrů

Hmotnost

9

tun

 

Potrava

Masožravec

Především ryby

Postoj

Dvounožec

Výskyt

Severní
Afrika

Éra

Křída

Před 112 - 94 Mil. let

Sociologie

Žijí
Samotářsky

Význam jména: "Trnitý ještěr"

Anatomické Zajímavosti

První a po dlouhou dobu jediné pozůstatky Spinosaura byly zničeny při bombardování Mnichova v roce 1944.

Až v roce 2013 se podařila zázrakem objevit ještě kompletnější kostra, která nám spinosaura odhalila v zcela novém světle. Z ní učiněná studie v roce 2014 popisuje spinosaura jako obojživelného predátora s vysokou specializací pro rybolov.

Přední končetiny byly dlouhé a objemné, zatímco zadní byly neúměrně krátké a štíhlé. Z toho lze usuzovat, že spinosaurus mohl kráčet i po všech čtyřech. Končetiny a celková podlouhlá stavba těla byly ale hlavně vhodné k plavání.

Většina masožravých teropodů měla pilovité zuby ve tvaru čepele. Zuby spinosaura však byly hladké a kuželovité a podobaly se zubům krokodýla, stejně jako tvar čelistí.

Hřeben spinosaura tvořily dlouhé kostěné výrůstky z obratlů, jenž byly potaženy spojitou kožní blánou. Patrně zastával funkci teplotní regulace.

Dříve se spekulovalo, že spinosaurus měl tukový hrb na ukládání tukových zásob podobný hrbům velbloudů. Nové nálezy to spíše vyvrací.

Ve stejnou dobu sdíleli se spinosaurem tatáž území ještě další dva vrcholoví predátoři - bahariasaurus a carcharodontosaurus. Tento netypický jev si vědci vysvětlují tím, že se každý specializoval na jinou kořist a vzájemně si tak nekonkurovali.

Spinosaurus často lovil čtyřmetrové dvojdyšné ryby, dvouapůlmetrové lalokoploutvé ryby, 10 metrů dlouhé pilouny a podobně nadměrné želvy.

Spinosaurus je nyní považován za nejdelšího pozemního masožravce.

V roce 1998 byla na Sahaře objevena zkamenělina blízce příbuzného suchomima, který měl hřbetní výrůstky poměrně krátké. Pomohl ale k rekonstrukci a pochopení spinosaura.

Skeleton

Environment

Kinematografické Zajímavosti

Oblíbená teorie ohledně až psychopatického pronásledování skupinky lidí spinosaurem vysvětluje jeho chování tak, že při nezdařilém vzletu nabrali plachtu spinosaura vrtulí letadla (nemluvě také o možném postřelení). Spinosaurus proto začal skupinku lidí pokládat za novou hrozbu, co vnikla do jeho teritoria a je třeba ji eliminovat.

V době vzniku Jurského parku III jsme ještě neměli dobrou představu o tom, jak spinosaurus ve skutečnosti vypadal. Chybějící části těla byly inspirovány jinými teropody a filmový spinosaurus tak připomíná genetického křížence. V propagačních materiálech Jurského světa to však tvůrci obratně vysvětlili.

V archivech terminálu Dr. Henry Wu v jednom článku použije větu „Nehoda, kterou jsme zanechali na Sorně, rozhodně dokazuje neomezené možnosti aktivní manipulace a mutace zvířecího genomu.“ Mnozí jsou přesvědčeni, že „nehoda“ je právě spinosaurus a jedná se o prvního genetického křížence.

Důvod, proč spinosaurus není na seznamu InGenu se dozvíme až v propagační kampani k Fallen Kingdom v reportážích DPG. Byl totiž i s několika dalšími druhy naklonován nelegálně.

Ač se to mnozí diváci domnívají, kostra spinosaura na Main Street v Jurském světě není toho spinosaura, kterého známe z Jurského parku III.

Animatronika spinosaura byla té doby tou největší, nejtěžší a nejrychlejší animatronikou, jaká byla pro film kdy vytvořena.

Pro boj spinosaura s tyrannosaurem se tvůrci chystali použít kromě počítačových efektů i reálné záběry animatronik. Boj animatronik však neměl dlouhého trvání. Silný spinosaurus jediným úderem přední končetiny doslova urazil tyrannosaurovi hlavu. Jeden z tvůrců pak prýštění hydraulické tekutiny z krku tyranosaura popsal slovy „skoro jako by to byla krev.“ Záběr se nakonec bohužel do filmu nedostal, ale byl použit v jednom z trailerů.

Scéna, kde spinosaurus útočí na loď je inspirována momentem z románové předlohy Jurského parku, kde na vor útočí tyrannosaurus.

Zpočátku se do Jurského parku III počítalo s baryonyxem. Pro potřeby tvůrců se ale ukázal být příliš malý a nevýrazný. Proto přišel na scénu spinosaurus. Baryonyxe můžeme vidět až ve Fallen Kingdom.

V začátcích produkce Fallen Kingdom se uvažovalo o návratu spinosaura. Nakonec z plánu sešlo.