The Park is Open
Masrani
Network
 
Apatosaurus

Ajax

Apatosaurus je jedním z největších živočichů, kteří kdy po Zemi kráčeli. Tento typický sauropod z jurského období se vyznačuje dlouhým krkem a k němu odpovídajícím ocasem pro vyvážení rovnováhy. Bičovitý ocas používá také na obranu. Průměrný dospělý jedinec je delší, než dva školní autobusy zaparkované za sebou a váží tolik, co čtyři dospělí samci slona afrického.

Other Species

Neznámé

Taxonomic rank / Classification

Clade

Dinosauria

Order

Saurischia

Suborder

Sauropoda

Family

Diplodocidae

Subfamily

Apatosaurinae

Genus

Apatosaurus

Species

A. Ajax

D.A.R.V.I.S. - Dinosaur Anatomy Research Viewing System

Index Agresivity - Nízká

Délka

28

metrů

Výška

6

metrů

Hmotnost

36

tun

 

Potrava

Býložravec

Kapradiny, Kehličnany

Postoj

Čtyřnožec

Výskyt

Severní
Amerika

Éra

Pozdní Jura

Před 150 Mil. let

Sociologie

Žijí
ve Stádech

Význam jména: "Klamný ještěr"

Anatomické Zajímavosti

Kolíkovité zuby s dlátovými hranami měl Apatosaurus umístěny v přední části čelistí. Nemohl žvýkat. Rostlinou potravu rozmělnili v předžaludku až kameny, které polykal.

Díky dlouhému krku dosáhl apatosaurus i na listy v korunách stromů. Podle některých vědců se dokázal vtyčit na zadní, aby dosáhl ještě výš. Objevené stopy dokazují, že mláďata dokonce i po zadních chvílemi běhala.

Fosilní nálezy z Texasu naznačují, že aptatosauři putovali ve stádech, kde starší a větší zvířata chránila mladší uprostřed.

Hlavní obranou apatosaura byla jeho velikost a život ve stádech. Zřejmě taky ale na obranu používal svůj bičovitý ocas.

Studie kostí ukázala, že apatosauři rostli velmi rychle a plné velikosti zřejmě dosahovali už v 10 až 12 letech.

Obratle mnoha sauropodů měli houbovitou strukturu. Byly duté a lehké. Za života byly zřejmě naplněny vzdušnými vaky, jako u dnešních ptáků a zvíře to tak odlehčovalo.

Othniel Marsh byl paleontolog studující fosilie v Severní Americe koncem 19. století. V roce 1877 popsal apatosaura a o dva roky později také slavnějšího brontosaura. Dlouho se ale věřilo, že Marsh udělal chybu a jednalo se o stejný druh. Jméno brontosaurus se tak přestalo používat. V roce 2015 ale tým vědců podrobně přezkoumával fosilie sauropodů a došli k závěru, že brontosaurus je opravdu odlišný. Marsh měl tedy pravdu a brontosaurus opět „ožil.“

Skeleton

Environment

Kinematografické Zajímavosti

Apatosaurus se objevoval již ve scénáři Jurského parku i Ztraceného světa. Ani do jedno zmíněného snímku se nakonec nedostal. Uvidíme ho až v Jurském světě.

Hlava Apatosaura byla pro Jurský svět jedinou animatronikou. V Jurském světě taky bylo použito nejméně animatronik za všech dílů.

Kluk, který v dětské zoo obejme mládě apatosaura je syn Bryce Dallas Howardové - představitelky Calire.