The Park is Open
Masrani
Network
 
Gallimimus

Bullatus

Na první pohled může Gallimimus připomínat velkého pštrosa se spáry a dlouhým ohebným ocasem, který mu pomáhá rychle měnit směr. Tento křídový dinosaurus sdílí se svými moderními bratranci mnohé podobnosti. Gallimimus dokáže běžet rychlostí 50 km/h, stejně jako gepard. Většinou se pohybují v hejnech a spásají měkkou vegetaci po celém Údolí Gallimimů.

Other Species

Neznámé

Taxonomic rank / Classification

Clade

Dinosauria

Order

Saurischia

Suborder

Theropoda

Family

Ornithomimidae

Subfamily

Ornithomiminae

Genus

Gallimimus

Species

G. Bullatus

D.A.R.V.I.S. - Dinosaur Anatomy Research Viewing System

Index Agresivity - Nízká

Délka

6

metrů

Výška

3

metry

Hmotnost

250

kilogramů

 

Potrava

Býložravec

Plody, Vegetace

Postoj

Dvounožec

Výskyt

Mongolsko

Éra

Pozdní Křída

Před 71 - 69 Mil. let

Sociologie

Žijí
v hejnech

Význam jména: "Napodobitel kura"

Anatomické Zajímavosti

Gallimimus nebyl příliš veřejně známý. V roce 1993 ho proslavil právě až Jurský park.

Gallimimus nemá ve své tlamě jediný zub. Protáhlé bezzubé čelisti byly pokryty rohovinou a tvořili něco jako velký ptačí zobák. První ornithomimosauři zuby měli, do svrchní křídy přežily ale jen ti bezzuí.

Dříve se vědci domnívaly, že gallimimovi ruce byly příliš slabé na to, aby umožňovaly silnější úchop a používal je pouze k hrabání. Dnes však již předpokládají, že byly chápavé a dinosaurus s nimi mohl chytat malé savce, ještěrky a hmyz.

Gallimimus byl dlouho největším známým zástupcem ornithomimosaurů - dinosaurů připomínající pštrosy. Lehce ho však předčil záhadný deinocheirus, jehož podobu se nám podařilo zrekonstruovat teprve nedávno. Ten dorůstal dvojnásobné délky - neuvěřitelných 12 metrů.

V době, kdy gallimimus žil, byla hladina světových moří mnohem víš než dnes. Čína, Mongolsko a východní polovina Ruska tvořili v té době jeden obrovský ostrov.

Skeleton

Environment

Kinematografické Zajímavosti

Oproti knižní předloze gallimimové nahradili stádo hadrosaurů.

Pro tvůrce byl při vytváření gallimima velkou předlohou dnešní emu.

Při natáčení scény gallimimů simulovali dinosaury na place členové štábu. Při přeskakování padlého stromu ale TyRuben Ellingson (kreslíř scénáře) zakopl a zle si zlomil ruku. Tvůrci to pak použili do filmu.

Ve stádě gallimimů můžeme vidět více barevných variací. Dospělí mají na krku, hrudníku a špičce ocasu svislé tmavé pruhy. Samci jsou zbarveni výrazně hnědě, hřbet až do červena. Samice jsou světlejší a méně nápadné. Mláďata jsou plavá a skvrnitá.