The Park is Open
Masrani
Network
Jurassic World - Dinosaurus Tyrannosaurus Baryonyx Mosasaurus Indominus Suchomimus Metriacanthosaurus Velociraptor Dimorphodon Pteranodon Ankylosaurs Apatosaurus Gallimimus Stegosaurus Pachycephalosaurs Triceratops Edmontosaurus Microceratus Parasaurolophus
Parasaurolophus
 

Species

P. Walkeri

Species

P. Tubicen

Species

P. Cyrtocristatus

Walkeri

Parasaurolophus je velký, hřebenatý, kachnozoby dinosaurus, který se potuluje ve stádech v Údolí Gallimimů. Je pozoruhodný zejména díky své protáhlé nosní dutině připomínající hřeben, s jejíž pomocí vydává krásné zvuky podobné lesnímu rohu. Při pasení a putování se pohybuje po všech čtyřech nohách, v případě nebezpečí ale prchá po zadních a je tak rychlejší.

Taxonomic rank

Clade

Dinosauria

Order

Ornithischia

Suborder

Ornithopoda

Family

Hadrosauridae

Subfamily

Saurolophinae

Genus

Parasaurolophus

D.A.R.V.I.S. - Dinosaur Anatomy Research Viewing System

Index Agresivity - Nízká

Délka

12

metrů

Výška

3

metry

Hmotnost

3

tuny

 

Potrava

Býložravec

Plody, Vegetace

Postoj

Čtyřnožec,
Dvounožec

Výskyt

Severní
Amerika

Éra

Pozdní Křída

Před 76 - 73 Mil. let

Sociologie

Žijí
ve Stádech

Význam jména: "Téměř ještěří hřeben"

Anatomické Zajímavosti

Parasaurolophův dutý hřeben je celý propojen trubicemi s jeho nozdrami.

V roce 1997 se vědci v Novém Mexiku se pokusili pomoci zrentgenované lebky a speciálního počítačového programu napodobit zvuk, jaký parasaurolophus mohl vydávat. Výsledkem bylo podle očekávání hluboké, rezonující troubení.

P. walkeri byl objeven jako první (r. 1920) a jeho výjimečný hřeben způsobil v tehdejší paleontologii nemalé pozdvižení. P. tubicen měl největší hřeben, ze všech tří druhů (dlouhý 1 m) a měl zřejmě také nejhlubší tón. P. cyrtocrystatus měl hřeben nejkratší a zahnutý dolů. Jeho zvuky byly zřejmě vysoké a pištivé. Dle jedné zastaralé teorie se jednalo o samici jiného druhu.

Ačkoliv parasaurolophus nebyl žádný drobeček, mezi ostatními kachnozobými dinosaury byl velký jen průměrně. Největší z nich - shantungosaurus - dorůstal délky přes 15 metrů.

O parasaurolophech víme zatím poměrně málo. Všechny poznatky vycházejí z nálezu a prozkoumání šesti lebek, z nichž se žádná nezachovala celá.

V roce 2009 byl v Utahu učiněn objev úžasně zachovaného, asi ročního, 2,5 metru dlouhého mláděte prasasaurolopha, které bylo pojmenováno „Joe.“ Dochovalo se i s otisky kůže a vnitřní strukturou dýchacích cest i lebečního hřebene. Objev byl však oznámen až v roce 2013.

Skeleton

Environment

Kinematografické Zajímavosti

V každém díle původní trilogie mají parasaurolophové odlišné zabarvení. Jurská park má parasaurolophy zelené s černým hřbetem či svislými pruhy. Ztracený svět zase hnědé, samci mají paroh červený. Jurský park III má zelenou variantu na hnědý vzhled ze Ztraceného světa. V každém díle jsou pak jistí jedinci mírněji odlišně zabarvení, zřejmě z důvodu pohlavního dimorfismu. Jedinci z Jurského světa a Fallen Kingdom mají pestřeji zbarvenou variantu kůže ze Ztraceného světa.

Pro Ztracený svět byla vytvořena mršina parasaurolopha, plánovaná do alternativního úvodu filmu. Onu mršinu měla vytáhnout zaklíněnou v síti japonská rybářská loď. I když se scéna do finálního sestřihu nedostala, mršina byla použita také v doupěti tyrannosaurů a přebarvena opět v Jurském parku III, ve scéně s hodujícím tyrannosaurem.