The Park is Open
Masrani
Network
 
Parasaurolophus

Walkeri

Parasaurolophus je velký, hřebenatý, kachnozoby dinosaurus, který se potuluje ve stádech v Údolí Gallimimů. Je pozoruhodný zejména díky své protáhlé nosní dutině připomínající hřeben, s jejíž pomocí vydává krásné zvuky podobné lesnímu rohu. Při pasení a putování se pohybuje po všech čtyřech nohách, v případě nebezpečí ale prchá po zadních a je tak rychlejší.

Species

P. Tubicen

Species

P. Cyrtocristatus

Taxonomic rank / Classification

Clade

Dinosauria

Order

Ornithischia

Suborder

Ornithopoda

Family

Hadrosauridae

Subfamily

Saurolophinae

Genus

Parasaurolophus

Species

P. Walkeri

D.A.R.V.I.S. - Dinosaur Anatomy Research Viewing System

Index Agresivity - Nízká

Délka

12

metrů

Výška

3

metry

Hmotnost

3

tuny

 

Potrava

Býložravec

Plody, Vegetace

Postoj

Čtyřnožec,
Dvounožec

Výskyt

Severní
Amerika

Éra

Pozdní Křída

Před 76 - 73 Mil. let

Sociologie

Žijí
ve Stádech

Význam jména: "Téměř ještěří hřeben"

Anatomické Zajímavosti

Parasaurolophův dutý hřeben je celý propojen trubicemi s jeho nozdrami.

V roce 1997 se vědci v Novém Mexiku se pokusili pomoci zrentgenované lebky a speciálního počítačového programu napodobit zvuk, jaký parasaurolophus mohl vydávat. Výsledkem bylo podle očekávání hluboké, rezonující troubení.

P. walkeri byl objeven jako první (r. 1920) a jeho výjimečný hřeben způsobil v tehdejší paleontologii nemalé pozdvižení. P. tubicen měl největší hřeben, ze všech tří druhů (dlouhý 1 m) a měl zřejmě také nejhlubší tón. P. cyrtocrystatus měl hřeben nejkratší a zahnutý dolů. Jeho zvuky byly zřejmě vysoké a pištivé. Dle jedné zastaralé teorie se jednalo o samici jiného druhu.

Ačkoliv parasaurolophus nebyl žádný drobeček, mezi ostatními kachnozobými dinosaury byl velký jen průměrně. Největší z nich - shantungosaurus - dorůstal délky přes 15 metrů.

O parasaurolophech víme zatím poměrně málo. Všechny poznatky vycházejí z nálezu a prozkoumání šesti lebek, z nichž se žádná nezachovala celá.

V roce 2009 byl v Utahu učiněn objev úžasně zachovaného, asi ročního, 2,5 metru dlouhého mláděte prasasaurolopha, které bylo pojmenováno „Joe.“ Dochovalo se i s otisky kůže a vnitřní strukturou dýchacích cest i lebečního hřebene. Objev byl však oznámen až v roce 2013.

Skeleton

Environment

Kinematografické Zajímavosti

V každém díle původní trilogie mají parasaurolophové odlišné zabarvení. Jurská park má parasaurolophy zelené s černým hřbetem či svislými pruhy. Ztracený svět zase hnědé, samci mají paroh červený. Jurský park III má zelenou variantu na hnědý vzhled ze Ztraceného světa. V každém díle jsou pak jistí jedinci mírněji odlišně zabarvení, zřejmě z důvodu pohlavního dimorfismu. Jedinci z Jurského světa a Fallen Kingdom mají pestřeji zbarvenou variantu kůže ze Ztraceného světa.

Pro Ztracený svět byla vytvořena mršina parasaurolopha, plánovaná do alternativního úvodu filmu. Onu mršinu měla vytáhnout zaklíněnou v síti japonská rybářská loď. I když se scéna do finálního sestřihu nedostala, mršina byla použita také v doupěti tyrannosaurů a přebarvena opět v Jurském parku III, ve scéně s hodujícím tyrannosaurem.