The Park is Open
Masrani
Network
 
Pteranodon

Longiceps

Nechvalně známý Pteranodon z konce období křídy je v Jurském světě největším pterosaurem, neboli létající plaz. Má větší rozpětí křídel, než kterýkoliv známý pták. Dlouhý výrůstek na hlavě je u samců výrazně větší a patrně slouží při letu ke kormidlování a udržení stability. I když se živý převážně rybami, je při ochraně potomstva nebo pocitu ohrožení agresivní.

Species

P. Sternbergi

Taxonomic rank / Classification

Clade

Archosauria

Order

Pterosauria

Suborder

Pterodactyloidea

Family

Pteranodontidae

Subfamily

Pteranodontinae

Genus

Pteranodon

Species

P. Longiceps

D.A.R.V.I.S. - Dinosaur Anatomy Research Viewing System

Index Agresivity - Vysoká

Rozpětí

6

metrů

Výška

3

metry

Hmotnost

30

kilogramů

 

Potrava

Masožravec

Především Ryby

Postoj

Okřídlený
Čtyřnožec

Výskyt

Evropa,
Amerika

Éra

Pozdní Křída

Před 89 - 71 Mil. let

Sociologie

Žijí
Společensky

Význam jména: "Bezzubé křídlo"

Anatomické Zajímavosti

Pteranodoni žili v koloniích na útesech u mořského pobřeží, odkud podnikali výlety na moře za potravou.

Samice pteranodonů měly širší pánev než samci, pravděpodobně kvůli snazšímu snášení vajec.

Zkamenělé zbytky natrávené potravy pravěkých ryb obsahovali mimo jiné kosti preondactyla, jednoho z nejstarších ptakoještěrů. Létající plazy tedy občas zřejmě nezvládli dopad na mořskou hladinu nebo se při letu těsně u hladiny stali sami kořistí ryb.

Pteranodon měl dlouhý tenký zobák zahnutý nahoru. Ryby mohl lovit za letu, když ponořil zobák pod hladinu. Ostré hrany zobáku dokázaly rybí tělo snadno překousnout. Menší ryby si mohl ukládat do vaku ve spodní čelisti zobáku.

Dlouhý hřeben, u samců výrazně větší, zřejmě vyvažoval zobák, když pteranodon lovil za letu ryby pod mořskou hladinou. Pravděpodobně se uplatnil také jako kormidlo pomáhající udržovat směr letu.

Křídla byla tvořena pružnou a pevnou kožní blánou, napjatou mezi prodlouženým čtvrtým prstem předních končetin a zadníma nohama.

Skeleton

Environment

Kinematografické Zajímavosti

Pteranodoni se původně měli objevit v rozsáhlé akční sekvenci zakončující Ztracený svět. Steven Spielber se ale nakonec rozhodl soustředit se na osud tyrannosauří rodiny v San Diegu. Pteranodony nakonec krátce ukázal alespoň v posledním záběru filmu. Úseky z naplánované scény pak byly použity v Jurském parku III a Jurském světě.

Proč ve Ztraceném světě pteranodoni volně létají po ostrově zatímco v Jurském parku III jsou uvězněni ve voliéře? Porovnejte jejich vzhled a odpověď se nabídne sama. Jde totiž o jiný druh. O důvodu, proč jsou tak odlišní, nebo proč nebyli také vypuštěni, můžeme jen spekulovat.

Pteranodoni Jurského parku III mají oproti svým bezzubým fosilním předlohám v zobáku spoustu zubů. To způsobila manipulace s jejich DNA.

V úvodní scéně Jurského parku III náhle zmizí posádka člunu, nikdy se ale nedozvíme, co se s ní stalo. Ve scénáři byli viníky právě pteranodoni.

Pteranodoni z Jurského světa mají opět odlišný vzhled. Nejnápadnější je radikální zmenšení typického hřebenu. Většina z nich má červenou hlavu. Vzácně ale uvidíme pteranodony i s tyrkysovou hlavou, podobně jako ve Ztraceném světě.

Nepřirozeně agresivní útok pteranodonů v Jurském světě objasnilo na svém webu DPG ve zprávě „Záchrana masožravců z Isla Nublaru.“ Stalo se tak v důsledku nevhodné voliéry a péče. Podobné vysvětlení se nabízí i u situace z Jurského parku III. Pteranodoni buď před lidskými vetřelci chránili své hnízdiště a mladé, nebo byli po dlouhém pobytu v malé voliéře natolik vyhladovělí, že skočili po všem, co se nabízelo.

Lov ryb pteranodonů v Jurském světě byl inspirován dnešním mořským ptákem terejem. Terejové se vrhají střemhlav pod mořskou hladinu pro kořist jako torpéda.

První Jurský park končí záběrem, kdy Alan pohlédne z okna helikoptéry na prolétající pelikány. Ztracený svět končí záběrem tyranosaury, stegosaury a pteranodony nad nimi. Jurský park III po změnu končí záběrem, kdy Alan pohlédne z okna helikoptéry na prolétající pteranodony. Jurský svět končí záběrem na řvoucí Rexy, zatímco pteranodoni krouží nad opuštěným parkem. V závěru Fallen Kingdom jede Owen s Claire autem podél pobřeží. Když pohlédnou z okna, vidí pteranodony v západu slunce. V první potitulkové scéně série pak pteranodoni dorazili do Las Vegas.