The Park is Open
Masrani
Network
 
Stegosaurus

Tenerensis

Stegosaurus je jedním z nejkomplikovaněji zdobených dinosaurů. Tohoto známého jurského býložravce zkrášluje sedmnáct výrazných kostěných desek, táhnoucích se od krku až po silný, leč ohebný ocas, jehož špička je vybavena čtyřmi, metr dlouhými bodci. Ty slouží jako dokonalá zbraň před masožravci. Přední nohy má kratší, než zadní, což usnadňuje spásání rostlin.

Species

S. Stenops

Species

S. Sulcatus

Taxonomic rank / Classification

Clade

Dinosauria

Order

Ornithischia

Suborder

Stegosauria

Family

Stegosauridae

Subfamily

Stegosaurinae

Genus

Stegosaurus

Species

S. Armatus

D.A.R.V.I.S. - Dinosaur Anatomy Research Viewing System

Index Agresivity - Nízká

Délka

9

metrů

Výška

3

metry

Hmotnost

5

tun

 

Potrava

Býložravec

Cykasy, Kapradiny

Postoj

Čtyřnožec

Výskyt

Severní
Amerika

Éra

Pozdní Jura

Před 155 - 150 Mil. let

Sociologie

Žijí
ve Skupinách

Význam jména: "Zastřešený ještěr"

Anatomické Zajímavosti

Mozek stegosaura byl velký asi jako mandarinka (dříve chybně srovnáván s velikostí vlašského ořechu). V poměru velikosti těla měl stegosaurus zřejmě nejmenší mozek ze všech známých dinosaurů.

Stegosauři měli v kyčli velkou dutinu, která byla spojena s nervovým kanálem, kudy prochází mícha. Ta sloužila pro ukládání energeticky bohatých karbohydrátů, jako u některých ptáků. Paleontologové se dříve domnívali, že měli „zadní mozkovnu“ ke koordinaci nohou a ocasu.

Přesný význam kostěných plátů stegosaura není jasný. Zřejmě ale udržovali stálou tělesnou teplotu zvířete. Pláty byly zřejmě protkány hustou sítí krevních cév, a proto se, nastaveny plnou plochou ke slunci, rychle ohřívaly a teplá krev mohla být vedena dál do těla.

Podle některých vědců byl stegosaurus schopen složit své hřbetní pláty přes sebe tak, jak jsou poskládány tašky na střeše.

Lehce stavěná mláďata stegosaurů se zřejmě mohla pohybovat i po dvou.

Zkameněliny stegosaurů byly v 60. letech 20. století objeveny také na Sibiři nedaleko severního polárního kruhu, kde je dnes po většinu roku teplota hluboko pod nulou. Stegosaurus ale chladem netrpěl – v době, kdy žil, bylo podnebí na Sibiři mnohem mírnější.

Stegosauři byli objeveni také na území Číny, Indie a západní Evropy.

Nejlépe zachovaným jedincem je mladý stegosaurus z Wyomingu, jehož z 85% kompletní kostru zakoupilo Britské přírodovědecké muzeum a vystavuje ji od roku 2014 pod přezdívkou "Sophie."

Skeleton

Environment

Kinematografické Zajímavosti

V románové předloze sehrál roli nemocného triceratopse stegosaurus.

Stegosauři v původní trilogii jsou od té nové poměrně odlišní. Mají jinou velikost, barvu i stavbu těla. Stegosauři z Jurských světů nemají tak výrazný zobák, jako ti z Jurských parků.

Steven Spielberg obdržel tisíce dopisů od diváků s dotazy, proč stegosaurus nevystupoval v prvním filmu. Porto se s ním počítalo již od začátku produkce Ztraceného světa.

Pro Ztracený svět byly sestrojeny dvě animatroniky stegosaurů. Dospělý jedinec a mládě, jménem „Claire.“

Většina scén ve Ztraceném světě s dospělým animatronickým stegosaurem byla nahrazena vizuálními efekty. S obří loutkou s bodci na ocase se tvůrci totiž báli manipulovat kvůli bezpečnosti štábu. Nakonec byl dospělec použit pouze v kleci, ve studiové scéně.

Pro Fallen Kingdom byla vytvořena obří mršina stegosaura dlouhá neuvěřitelných 17 metrů. Scéna, pro kterou byla určena, se ale bohužel do konečného sestřihu nedostala.