The Park is Open
Masrani
Network
 
Triceratops

Horridus

Triceratops je největší rohatý dinosaurus. Už když se jako mládě vyklube z vejce o velikosti melounu, má malé rohy, které dorůstají spolu s jedincem. Krátký roh na čumáku, dlouhé rohy nad očima a pevný límec dělají z hlavy triceratopse jeho nepozoruhodnější rys a impozantní obranou. Zřejmě je také požívali při námluvách. Tito "jemní obři" se živí hlavně výhonky a listy.

Species

T. Prorsus

Taxonomic rank / Classification

Clade

Dinosauria

Order

Ornithischia

Suborder

Ceratopsia

Family

Ceratopsidae

Subfamily

Chasmosaurinae

Genus

Triceratops

Species

T. Horridus

D.A.R.V.I.S. - Dinosaur Anatomy Research Viewing System

Index Agresivity - Nízká

Délka

9

metrů

Výška

3

metry

Hmotnost

10

tun

 

Potrava

Býložravec

Nízká, Vegetace

Postoj

Čtyřnožec

Výskyt

Severní
Amerika

Éra

Pozdní Křída

Před 68 - 66 Mil. let

Sociologie

Žijí
ve Stádech

Význam jména: "Třírohá tvář"

Anatomické Zajímavosti

Délka lebky Triceratopse zabírá třetinu délky celého jeho těla.

Většina dinosaurů je popsána podle pozůstatků několika málo jedinců, někdy jen jediného. Mezi zkamenělinami triceratopse se však našlo nejméně 50 celých lebek.

Jedním z nejslavnějších hledačů zkamenělin triceratopse byl John Bell Hatcher. Během prací ve Wyomingu v letech 1888 – 1892 shromáždil 33 lebek, z nichž největší vážila přes 3.3 tuny.

Velké množství zkamenělin triceratopsů bylo nalezeno na jednom místě zvaném Dinosaur Provincial Park, v kanadské provincii Alberta. Podle vědců se jedná o členy jednoho stáda, kteří přišli o život při pokusu o přechod rozvodněné řeky.

V roce 1994 si školáci ve Wyomingu zvolili triceratopse za oficiální státní fosilii. Podobná funkce mu byla přidělena také v Jižní Dakotě.

V roce 1997 bylo v Montaně objeveno unikátně zachované mládě triceratopse, včetně 30 centimetrů dlouhé lebky. Bylo asi jen rok staré a dlouhé kolem jednoho metru.

Dle studie z roku 2010 je triceratops nedospělým jedincem torosaura. Následné přezkoumání lebek tento závěr ale vyvrátil. Torosaurus i triceratops jsou tak nadále různé druhy.

V případě triceratopse byly objeveny velmi dobře zachovalé vzorky zkamenělé kůže. A to z hřbetu, trupu a dokonce i otisk kůže z límce.

Rohy mohl mít triceratops zaživa značně odlišné od dochovaného kostěného základu.

V souvrství Hell Creek byla objevena fosilie nadočnicového rohu triceratopse se zhojeným kousnutím od tyrannosaura.

Skeleton

Environment

Kinematografické Zajímavosti

Ve filmu se nikdy nedozvíme, proč vlastně je triceratops nemocný. Odpověď však můžeme nalézt v románové předloze. Byl opravdu otráven západoindickým šeříkem. Triceratopsové nedokáží žvýkat, proto polykají kameny, které spořádanou vegetaci rozmělní až v žaludku. Zhruba každých šest týdnů si triceratops kameny doplňoval a jak ony kameny sbíral, nechtěně s nimi spořádal i opadané jedovaté bobule šeříku. Scéna s vysvětlením byla v konečném scénáři a dokonce byla i natočena, ale do závěrečného sestřihu se bohužel nedostala.

Nemocný triceratops z prvního dílu krátce po incidentu uhynul. Na jeho mršině se našly stopy po hodování tyrannosaura. Na Nublaru zůstali ještě další dva triceratopsové. Tyto informace získalo DPG.

Ve třetím díle můžeme vidět samce triceratopsů se světlými pruhy na hřbetě. Samice je nemají.