The Park is Open
Masrani
Network
 

Rex

Tyrannosaurus je pravděpodobně nejznámější dinosaurus v dějinách historie. Z největších masožravců, kteří kdy po planetě kráčeli, byl snad tím nejhrůzostrašnějším. Vědci se domnívají, že tento silný predátor dokáže urvat 230 kg masa, na jediné kousnutí. Fosilie naznačují, že při hodování lámal a drtil kosti kořisti. V jeho trusu byly také nalezeny úlomky kostí.

Other Species

Neznámé

Taxonomic rank / Classification

Clade

Dinosauria

Order

Saurischia

Suborder

Theropoda

Family

Tyrannosauridae

Subfamily

Tyrannosaurinae

Genus

Tyrannosaurus

Species

T. Rex

D.A.R.V.I.S. - Dinosaur Anatomy Research Viewing System

Index Agresivity - Vysoká

Délka

12

metrů

Výška

5

metrů

Hmotnost

7

tun

 

Potrava

Masožravec

Kořist, Mršiny

Postoj

Dvounožec

Výskyt

Severní
Amerika

Éra

Pozdní Křída

Před 68 - 66 Mil. let

Sociologie

Žijí
Společensky

Význam jména: "Tyranský ještěr"

Anatomické Zajímavosti

Tyrannosaurus mohl skousnout silou sahající přes 5 800 Kg, měl tak zřejmě největší stisk, ze všech známých dinosaurů.

Tyrannosaurus měl vzhledem k tělu poměrně malý mozek, inteligentně na tom zřejmě špatně nebyl. Svědčí o tom například důkazy pro organizovaný lov ve skupinách.

S dobře zachovalých a pečlivě prostudovaných otisků kůže tyrannosaurů dnes můžeme s jistotou prohlásit, že byli pokryti šupinami, nikoli peřím.

I přes svou velikost, byly přední končetiny tyrannosaura velmi silné a ohebné, zakončené 10 centimetrů dlouhými drápy. O jejich funkci můžeme stále pouze spekulovat.

Při zvedání ze země si tyrannosaurus vypomáhal svou mohutnou hlavou a silným krkem.

V krku jedné zkameněliny tyrannosaura byl objeven zaseknutý zub jiného jedince stejného druhu.

V Argentině a Africe byly objeveny lebky masožravých dinosaurů ještě větších, než byl tyrannosaurus: giganotosaura a carcharodontosaura.

Paleontolog James Farlow shrnul předpokládané potřeby tyranosaura na základě scény z Jurského parku, v níž sežral právníka. Jestliže tyranosaurus vážil 4,5 tuny a právník asi 86 kg, spotřeboval by predátor během roku podle odhadu 292 vykladačů zákona, aby se nasytil. Naštěstí se to rovná jen třem až čtyřem triceratopsům, a ti byli v křídě rozhodně mnohem dostupnější.

Skeleton

Environment

Kinematografické Zajímavosti

Na Isla Sorně bylo původně naklonováno sedm tyrannosaurů. Samice Rexy pak byla jako jediná transportována na Isla Nublar. Další dva krále ostrovů, Bucka a jeho samici, potkáváme ve Ztraceném světě.

Samice jménem Rexy, jenž vystupuje v prvním díle s názvem Jurský park (1993) se vrátila po 22 letech v Jurském světě (2015) a poté znovu ve Fallen Kingdom (2018). Zřejmě se opět vrátí i v zakončení série (2021).

Každý tyrannosaurus v sérii má jedinečné zbarvení a vykazuje pohlavní dimorfismus. Samci jsou menší, zeleně žíhaní s výraznějšími obrysy hlavy. Samice jsou větší a hnědé s tmavými pruhy na hřbetě. Dobře je můžeme porovnat ve Ztraceném světě (1997), kde se objevuje celá rodina.

Pro tyrannosaura v Jurském parku III (2001) byl použit přebarvený a zrekonstruovaný animatronický model Bucka - samce tyrannosaura ze Ztraceného světa (1997). Při natáčení boje se spinosaurem, byl však naneštěstí zničen. Tvůrci potvrdili, že se ve filmu o Bucka nejedná.

Tyrannosaurus v Jurském parku III (2001) je nejmenším z celé série. Jedná se o nedospělého samce. Populární fanouškovská teorie tvrdila, že jde o mládě ze Ztraceného světa (1997), to bylo ale vyvráceno tvůrci.

Mnoho fanoušků pobouřila prohra tyrannosaura se spinosaurem a pomyslné sesazení z trůnu ikonického krále dinosaurů v Jurském parku III (2001). Proto mu tvůrci tento titul znovu slavnostně navrátili rozbitím kostry spinosaura v Jurském světě (2015).