The Park is Open
Masrani
Network
 
Velociraptor

Mongoliensis

Velociraptor je pravděpodobně jedním z nejinteligentnějších a nejdravějších dinosaurů. Jeho pohyby jsou impozantní, a jak jméno naznačuje, velmi rychlé. Díky silným nohám je schopný dosáhnout rychlosti 39 kilometrů za hodinu. Každé chodidlo je vybaveno velkým, zahnutým drápem na vnitřním prstu. Velociraptoři je využívají k rozsápání, nebo přidržení kořisti u země.

Species

V. osmolskae

Taxonomic rank / Classification

Clade

Dinosauria

Order

Saurischia

Suborder

Theropoda

Family

Dromaeosauridae

Subfamily

Velociraptorinae

Genus

Velociraptor

Species

V. Mongoliensis

D.A.R.V.I.S. - Dinosaur Anatomy Research Viewing System

Index Agresivity - Velmi Vysoká

Délka

4

metry

Výška

2

metry

Hmotnost

150

kilogramů

 

Potrava

Masožravec

Kořist, Mršiny

Postoj

Dvounožec

Výskyt

Mongolsko

Éra

Pozdní Křída

Před 75 - 71 Mil. let

Sociologie

Žijí
ve Smečkách

Význam jména: "Rychlý lupič"

Anatomické Zajímavosti

Velociraptor má na nohou srpovitý, 15 centimetrový ostrý dráp.

Skupina velociraptorů by dokázala roztrhat člověka za pouhých 30 vteřin.

Podle tvaru pánve vědci soudí, že velociraptor mohl sedět vzpřímeně, opřen o přední tlapy jako pes, a nemusel tak spočívat na břiše.

Donedávna byla přijímána teorie, že dinosauři měli proměnlivou tělesnou teplotu, stejně jako dnešní plazy. Nové výzkumy však ukázaly, že dinosauři, zvláště pak velociraptor a jeho příbuzní, byli spíše teplokrevní jako savci a ptáci. Vedly by tak vskutku aktivní život.

Termín „velociraptor“ je ve filmovém vesmíru Jurského parku použit na jiného většího dromeosaurida, a to deinonycha. Filmy, stejně jako jejich románové předlohy, se totiž řídí podle neobvyklého druhového třídění paleontologa Gregoryho S. Paula. Ten věří, že deinonychus a další druhy dromeosauridů mohou spadat pod druh velociraptora.

Podle simulovaných pokusů dokázal dospělý deinonychus svým srpovitým drápem způsobit tržnou ránu dlouhou téměř jeden metr.

Na žádost Stevena Spielberga byli filmoví velociraptoři pozměněni. Tvarem lebky a velikostí odpovídjí spíše druhu Utahraptor. Jurský park se však natáčel rok před jeho objevením. Vědci tak nešetřili kritickými poznámkami k tomu, že dinosauři na plátně jsou nejméně dvakrát větší, než jakýkoliv dosud známý zástupce čeledi dromeosauridae.

Nejinteligentnějším známým dinosaurem byl další člen skupiny dromeosauridů - troodon. V době natáčení filmu byla známa pouze malá forma tohoto teropoda. Později byly ale objeveny mnohem větší formy, které mají k filmovým raptorům mnohem blíže.

Skeleton

Environment

Kinematografické Zajímavosti

Hnízdo, které objeví Alan Grant s dětmi v Jurském parku patří právě velociraptorům. Dokazují to jak stopy otisknuté v písku, tak zveřejněné soubory Dinosaur Protection Group. Zůstává však záhadou, kde se tam ono hnízdo vzalo, když raptoři byli ve svém výběhu. Je možné, že šlo o lokaci původního výběhu, odkud byli raptoři přesunuti.

V Jurském parku vidíme pouze tmavě hnědé samičí zabarvení. Ve Ztraceném světě se už ale objevují plně zbarvení samci, jenž jsou zbarveni do oranžova s tmavými pruhy na hřbetě a světlejším podbřiškem.

V Jurském parku III navštívíme jinou lokaci, kterou obývá odlišný druh raptorů. Jejich genom obsahuje větší podíl ptačí DNA. Proto také mají, stejně jako ptáci, kulaté zornice.

Samci v Jurském parku III jsou tmavě šedí se světlým podbřiškem a výrazným modrým pruhem podél hřbetu, který se plně vybarví až v dospělosti. Hlavu jim zdobí primitivní pírka. Samice pírka nemají. Jsou světle šedé s tmavě šedými fleky.

Každý raptor v Jurském světě má mírně odlišné pohyby, tvar hlavy i těla. Každý z nich má totiž jinak upravenou, či vylepšenou DNA. To se projevilo i na jejich barvách. Dokonce i při natáčení měl každý vlastního specifického představitele v motion capture obleku.

V Jurském světě jsou všichni raptoři samice.

I přes hlasitou kritiku tvůrci peří raptorům v nové trilogii nepřidaly. Chtěli se totiž držet původního kanónového vzhledu.

Zdá se, že ve smečkách raptorů jsou ve vyšším společenském postavení samice. Na lov se vydává dominantní samice se skupinou samců. Ostatní buď střeží hnízda a starají se o mláďata, nebo jiné samice ve smečce nejsou.